Fotografowanie zwierząt może być pasją dla wielu osób, a także może być wykonywane zawodowo. Na przykład jako fotografia reklamowa zwierząt domowych, fotografia reportażowa z wydarzeń zoologicznych lub fotografia przyrodnicza. To obszar, w którym istnieje wiele możliwości twórczych dla fotografa. Dodatkowo zwierzęta to bardzo fotogeniczne istoty. Każde wykonane zdjęcie może ujawnić nieznane dotąd aspekty życia. Nie mniej ciekawie wypada węższa tematycznie fotografia psów. W tym artykule spróbuję nieco przybliżyć zagadnienie jak fotografować psy.
O czym jest ten artykuł?
- Jak zrobić fajne zdjęcie z psem?
- Jak ustawić psa do zdjęcia?
- Jak fotografować psy krok po kroku?
- Jaki aparat do fotografowania psów?
- Jaki obiektyw do psiej fotografii będzie potrzebny?
- Jak najlepiej pokazać psa?
Jak zrobić fajne zdjęcie z psem?
Aby zrobić fajne zdjęcie z psem, oczywiście potrzebny jest pies 🙂 Ważne, aby pies był choć trochę ułożony i w minimalnym stopniu współpracował z panem, a pan psa z fotografem. Bardzo dobrze, jeśli pies umie siadać, stać na rozkaz i leżeć. Jeszcze lepiej, gdy ma wyuczone jakieś sztuczki. najczęściej są to spojrzenia „wstydzę się” lub zachowanie typu „zdechł pies”. Taki wyuczony pies będzie łatwiej uchwycić w kadrze niż psa, który jest nieprzewidywalny. Jednak i w takim przypadku zdarzają się świetne zdjęcia psa. Do zrobienia dobrego zdjęcia psa niezbędna jest cierpliwość. Często niesforne zachowania uniemożliwia wykonanie fotografii. Pies może potrzebować czasu, aby się zrelaksować przed aparatem. Bądź zatem cierpliwy i pozwól mu przyzwyczaić się do obecności aparatu.

Czy jeśli powiem jak fotografować psy to będzie to gotowa recepta na idealne zdjęcia pupila? Oczywiście, że nie. Ważnym aspektem fotografa psów jest spontaniczność. Nie zawsze trzeba mieć idealnie przygotowany kadr. Spontaniczne chwile, takie jak uśmiech psa, mogą być równie piękne i warto je uchwycić na zdjęciach. Psy są częścią otaczającej nas przyrody, dlatego jeśli to możliwe, korzystaj z naturalnego światła. Takiego jak światło słoneczne. Unikaj silnych cieni i ostrych świateł, które mogą sprawić, że pies będzie miał trudności z otwarciem oczu. W tych okolicznościach uchwyć akcję. Zdjęcia psa w trakcie zabawy lub biegu to zawsze powód radości dla właściciela.
Jak ustawić psa do zdjęcia?
Kluczowym elementem w fotografii psów jest praktyka. Im więcej czasu spędzisz na fotografowaniu swojego (lub innych) psa, tym lepsze będą efekty. Warto sesję zdjęciową potraktować jako zabawę i okazję do tworzenia pięknych wspomnień z Twoim wiernym towarzyszem. Pies odwdzięczy się świetnymi ujęciami. Nagradzaj psa smakołykami lub chwilką zabawy za współpracę, aby utrzymać jego uwagę i zachęcić do pozytywnego zachowania. Dobre efekty uzyska się gdy poeksperymentujesz z różnymi perspektywami, takimi jak kąt od dołu lub od góry, aby nadać zdjęciom unikalny charakter. To może wprowadzić ciekawe efekty wizualne.

Ważne jest odpowiednie ustawienie ostrości. Przestaw aparat na odpowiedni tryb, na przykład tryb pojedynczego ustawienia ostrości (AF-S), aby dokładnie uchwycić wyraz oczu psa. Wyraz jego oczu jest kluczowy dla udanych zdjęć. Upewnij się, że są one ostre i pełne życia. Ustal ostrość na oczach lub mordce psa, aby podkreślić jego wyjątkowość. Starannie kadruj zdjęcia, aby zaznaczyć psa jako główny obiekt. Używaj linii horyzontu i punktów złotego podziału, aby uzyskać atrakcyjne kompozycje.
Jak fotografować psy krok po kroku.
Zdecydowanie mogę powiedzieć, że nie ma jednoznacznej recepty na przepis jak fotografować psy. Na pewno liczy się doświadczenie jako fotograf. Wiedza na temat fotografii, fizyki światła oraz wiedza o posiadanym sprzęcie również będzie niezbędna. Ponadto przyda się kreatywność, cierpliwość i zdolność do eksperymentowania. Poniżej przytoczę kilka kluczowych aspektów, na jakie należy zwrócić uwagę:
- Przygotowanie aparatu i sprzętu oraz wiedza na ich temat. Warto zwrócić uwagę na poziom naładowania baterii. Warto mieć odpowiedni ich zapas podczas sesji w plenerze. Szczególna uwagę warto zwrócić na czystość obiektywu. Wskazane będzie również posiadanie ze sobą statywu.
- Wybierz odpowiednie miejsce na sesję zdjęciową dla psa. Lokalizacja może być w domu, ogrodzie, parku lub innych sceneriach, które pasują do twojej wizji. Pamiętaj, że miejsce powinno być bezpieczne i komfortowe dla psa i dla właściciela.
- Wybierz tryb fotografowania, który daje kontrolę nad ustawieniami, takimi jak przysłona, czas naświetlania i czułość ISO. Możesz zacząć od trybu programowego lub trybu priorytetu przysłony, aby uzyskać pewien stopień automatyzacji.
- Dobierz odpowiedni obiektyw na taki, który najlepiej pasuje do sytuacji. Obiektyw z szerokim kątem może być dobrym wyborem do zdjęć pejzażowych, podczas gdy teleobiektywny pozwoli zbliżyć się do psa z większej odległości.
- Zastosuj odpowiednie ustawienia ostrości. Często zaleca się ustawienie ostrości na oczach psa lub na nosie, aby uzyskać wyraziste zdjęcia. Skorzystaj z trybu pojedynczego ustawienia ostrości (AF-S lub One Shot).
- Zwracaj uwagę na kompozycję kadru. Staraj się, aby główny obiekt, czyli pies, znajdował się w interesującym punkcie w kadrze, na przykład zgodnie z zasadą złotego podziału. Unikaj rozpraszających elementów w tle.
- Zachowuj spokój i cierpliwość podczas sesji. Nie krzycz na psa ani nie wywieraj na nim presji. Pies czuje twoją energię, więc spokojne podejście może pomóc w uzyskaniu naturalnych i relaksujących zdjęć. Smakołyki lub ulubione zabawki mogą pomóc zainteresować psa aparatem. Możesz używać ich jako nagród za współpracę lub, w przypadku zdjęć akcji, jako narzędzi do przyciągania uwagi psa.
Fotografowanie psów, podobnie jak każda inna umiejętność, wymaga praktyki. Im więcej czasu poświęcisz na fotografowanie swojego psa, tym lepszy będziesz w uchwyceniu jego wyjątkowej osobowości. Powyższych wskazówek nie traktuj jak Biblię, wszak każdy pies to indywiduum.
Jaki aparat do fotografowania psów?
Wybór aparatu i obiektywu do fotografowania psów zależy od Twoich indywidualnych preferencji, umiejętności, czy stylu fotografowania oraz budżetu. Zawsze przed zakupem sprzętu warto przetestować różne modele. Bardzo przydaje się również konsultacja z doświadczonymi fotografami, aby dopasować sprzęt do swoich celów. Ogólnie rzecz ujmując, jeśli chcesz fotografować psy, to przyda się aparat z wymiennymi obiektywami. Mniej istotne jest w dzisiejszych czasach, czy to będzie lustrzanka, czy nie. Tego typu aparaty fotograficzne pozwalają na pełną kontrolę nad ustawieniami, co jest niezmiernie istotne przy fotografowaniu zwierząt. Także dobrym wyborem byłyby modele takie jak Canon EOS R10, Nikon D7500 lub D750, Sony Alpha A7 II, lub ich odpowiedniki innych producentów.
Jaki obiektyw do psiej fotografii będzie potrzebny?
Jeśli chodzi o obiektywy, to powinny być do Twojej dyspozycji, co najmniej trzy rodzaje:
- Obiektyw o zmiennej ogniskowej. Chodzi o wszechstronność i możliwość uchwycenia psa zarówno w zbliżeniu, jak i na większej odległości. Obiektyw z zoomem o zakresie ogniskowych np. 24-70mm lub 18-135mm powinien spełnić oczekiwania.
- Obiektyw o stałej ogniskowej – przyda się, jeśli chcesz uzyskać piękny efekt rozmycia tła (tzw. „bokeh”) i lepszą jakość obrazu. Rozważ obiektyw o stałej ogniskowej np. 50mm f/1.8. Takie obiektywy pozwalają na uzyskanie pięknych portretów psa.
- Teleobiektyw zawsze będzie pomocny w sytuacji, gdy będziesz chciał fotografować psa z większej odległości, np. podczas biegania czy zabaw z innym psem lub z osobą. Wystarczającym powinien okazać się obiektyw z zakresem 70-200mm lub dłuższym.
Jak najlepiej pokazać psa?
Każdy pies ma swoją wyjątkową osobowość, dlatego wato zastanowić się nad tym, co go wyróżnia. Dlatego nie jest łatwo odpowiedzieć na pytanie jak fotografować psy, a tym bardziej jak najlepiej pokazać psa na fotografii. Fotografia psów to nie tylko technika, ale także zdolność do zrozumienia i przekazania ich charakterów i emocji. I to jest w zasadzie najtrudniejszy element przy robieniu zdjęć psom. Bardzo ważnym aspektem jest naturalność, czyli uchwycenie emocji psa w naturalnym otoczeniu. Zdjęcia, na których pies jest sobą, często są najbardziej przekazujące. Nie mniej istotne jest odpowiednie zbliżenie, aby pokazać detale i wyrazić charakter psa. Zbliżenie na pysk, nos, uszy lub futro może dodać zdjęciu głębi i oddać urok zwierzęcia. Jeśli będziesz miał więcej pytań – zapraszam do kontaktu ze mną.























